Ewolucja gwiazd prezentacja fizyka

Pobierz

Na początku cały Wszechświat był ściśnięty do bardzo małych rozmiarów, a następnie gwałtownie rozszerzył się, aż do dzisiejszych niewyobrażalnie wielkich rozmiarów.. Ewolucja i klasyfikacja gwiazd (temat nadobowiązkowy) Uwaga!. Powstają mgławice planetarne.. Ten rozdział zawiera materiał nieobowiązkowy.. Ewolucja Gwiazd Prezentacja 1.. REKLAMA Teorie dotyczące powstania gwiazd, mówią, że ich źródłem jest materia międzygwiazdowa składająca się głównie ze zjonizowanego gazu i różnego rodzaju pyłów.Ewolucja chemiczna gwiazd Gdy galaktyki już powstały, skupiły w sobie większość materii Wszechświata.. Spis treści 1 Narodziny gwiazdy 2 Fizyczne podstawy ewolucji gwiazd 3 Okres dojrzały 4 Starość gwiazdEwolucja gwiazd (ostatnia modyfikacja 21 / 07.2020) Narodziny gwiazd.. Silniki i siłowniki pneumatyczne Silniki i siłowniki pneumatyczne.. Wszystkie gwiazdy powstają z chmur gazu i pyłu kondensujących się w kosmosie.. Obłoki o masie około 50 mas Słońca mogą budować pojedynczą gwiazdę.. Tylko w naszym vortalu znajdziesz ogrom wiedzy .EWOLUCJA GWIAZD MATERIAL DO LEKCJI INTERAKTYWNEJ ZEBRALA I OPRACOWALA HANNA SMOLINSKA ZRODLA ZAMIESZCZONE NA 41 I 42 STRONIE PREZENTACJI Hanna Smolinska 21/08/2011 * Title: Slide 1 Author: Z Last modified by: hannasmol Created Date: 8/21/2011 9:26:46 PM Document presentation format:Podstawy Fizyki - Optyka podręczniki: E. Hecht Optics, Addison-Wesley (1974) A.N..

Ewolucja gwiazd Ewolucja gwiazd.

Gaz w nich zawarty rozgrzewa się korzystając z energii potencjalnej, a sam obłok przeistacza się w obracającą się protogwiazdę.. 84% Fizyka "Wzory" podstawowe.Feb 10, 2021Ewolucja gwiazd jest procesem napędzanym przez zmiany chemiczne materii gwiazd.. Powstają podczas wybuchu supernowej.. poleca 75 % 93 głosów Narodziny gwiazd Wszystkie gwiazdy rodzą się w obłokach składających się głównie z wodoru.W dużej mierze są to rozważania filozoficzne, ponieważ fizyka jeszcze nie zna odpowiedzi na wiele z tych pytań.. Do najważniejszych osiągnięć Teleskopu Kosmicznego Hubble'a można zaliczyć obserwacje powstawania i ewolucji gwiazd, w tym początkowych i końcowych stadiów ich życia (m.in. szczegółowe obserwacje supernowych oraz mgławic planetarnych .Tom I.. Pod nazwą ewolucja gwiazd rozumiemy zmiany w życiu gwiazd, jakie dokonują się na oczach astronomów.. Początkowo gaz z których się utworzyły, składał się prawie wyłącznie z wodoru io helu.Obłok, który się zapada, ulega fragmentacji na jeszcze mniejsze obłoki.. Na skutek zderzeń między atomami w takim zagęszczeniu wytwarza się wysoka .Reszta materii gwiazdy przenosi energię wyrzucaną w tym procesie z jądra w przestrzeń kosmiczną przy pomocy procesów konwekcji oraz transportu promieniowania..

Ewolucja gwiazd 2.

Gwiazdy rodzą się, żyją w stanie stabilnym i umierają dając początek nowym generacjom gwiazd.. poleca 75% 93 głosów.. Ewolucja Wszechświata.. Pierwszy to cykl p-p (protonowo - protonowy).Fizyka współczesna.. Obejrzyj film.. Dlatego od tej chwili ewolucj a Wszechświata polega na zmianach zachodzących we wnętrzach galaktyk.. Świat prezentacji to vortal zawierający prezentacje multimedialne przeznaczone nie tylko dla uczniów, ale i nauczycieli.. Tylko skład chemiczny tej chmury i ilość materiału w chmurze, która kondensuje się w rzeczywistą gwiazdę, determinuje to, co dziać się będzie z gwiazdą przez cały czas jej życia.Gwiazda neutronowa - gwiazda zdegenerowana powstała w wyniku ewolucji gwiazd o dużych masach (~ 8-10 mas Słońca).. Gwiazdy tworzące gwiazdozbiór nie są ze sobą zazwyczaj fizycznie związane a ich bliskie położenie na niebie jest wywołane geometrycznym efektem rzutowania ich położeń na sferę niebieską.. Masy pierwszych gwiazd były bardzo duże dlatego w końcowych stadiach ewolucji tych gwiazd powstają w nich jądra ciężkich pierwiastków takich jak węgiel, tlen, neon, krzem, siarka aż do żelaza włącznie.Ten fizyk teoretyk przez czterdzieści lat badał czarne dziury i grawitację kwantową..

Ilustracja 1.77.Narodziny gwiazd.

Jakie to hipotezy - dowiecie się z tego rozdziału.. Powstają podczas wybuchu supernowej.. W 1987 roku astronomowie zaobserwowali na niebie eksplodującą gwiazdę, czyli tzw. supernową - najjaśniejsze tego typu zjawisko od prawie 400 latEwolucja gwiazd małych Gwiazdy o masach nie większych niż 3 masy Słońca Gwiazda odrzuca swoje warstwy zewnątrzne odsłaniając gorące jądro węglowo-tlenowe (E - F).. Jeden z filmów projektu multimedialnego z podręcznika e-fizyka.Wówczas taka gwiazda znajduje się już w stanie równowagi termodynamicznej i wchodzi na ciąg główny .. Może to następować na drodze dwóch procesów.. Dlatego mówimy o hipotezach.. Wyrzucane są z prędkością km/sec Mgławice planetarneAstronomowie obserwują wiele gwiazd i efekty zjawisk zachodzących w gwiazdach, na różnym etapie ich życia, tworzą modele ewolucji gwiazd, których przewidywania porównują z obserwacjami, weryfikując w ten sposób modele.. C B D A F E W miarę odrzucania warstw zewnątrznych rośnie temperatura powierzchni.. Gwiazdy o masie zbliżonej przynajmniej do .Zazwyczaj gwiazdy te połączono w symboliczne kształty i nadano im nazwę pochodzącą z mitologii (np. Centaur, Cefeusz itp.).. Na początku rozwoju jest ona ukryta wewnątrz gęstego obłoku pyłu i gazu.Kosmos i grawitacja.. Gdy w takim obłoku pojawi się zagęszczenie, to grawitacyjnie zaczyna być do tego miejsca przyciągana materia z otoczenia..

Załączniki: ewolucja_gwiazd.ppt.

Będzie łatwiej go zrozumieć po wcześniejszym zapoznaniu się z rozdziałem " Fizyka jądrowa ".. Ilustracja 1.95.. Reakcje jądrowe zachodzące we wnętrzu gwiazdy polegają na zamianie wodoru w hel.. O stronie.. O stronie.. Świat pełen barw Świat pełen barw.. Dzieje się tak na skutek reakcji jądrowych zachodzących we wnętrzu gwiazd.. Wszystkie gwiazdy rodzą się w obłokach składających się głównie z wodoru.. Tylko w naszym vortalu znajdziesz ogrom .Fizyka zderzeń relatywistycznych ciężkich jonów Wykład 0: LHC - okno na Mikroświat Wykład 1: AA: Motywacja, cele fizyczne, akceleratory, eksperymenty Wykład 2: Plazma kwarkowo-gluonowa Wykład 3: Geometria zderzenia, stan początkowy-gęstość energii, produkcja entropii Wykład 4: Ewolucja systemu - efekty kolektywne Wykład 5: Procesy z dużym przekazem pędu Czym jest gwiazda

  • Gwiazdy są to samoświecące ciała niebieskie, będące skupiskiem związanej grawitacyjnie materii , w której zachodzą reakcje syntezy jądrowej .Prezentacja w załączniku.. Ewolucja gwiazd Ewolucja gwiazd.. Świat prezentacji to vortal zawierający prezentacje multimedialne przeznaczone nie tylko dla uczniów, ale i nauczycieli.. Na tym etapie ewolucji gwiazdy spędzają większość swojego życia.. Polecane teksty: 85% Wady i zalety elektrowni jądrowych - prezentacja..


wave

Komentarze

Brak komentarzy.
Regulamin | Kontakt